eogy1

Tisztelt Kutatóink!

Az  országos veszélyhelyzetre való tekintettel az Evangélikus Országos Gyűjtemény 2020. március 12-től a járványveszély megszűnéséig kutatókat és látogatókat nem fogad.

Köszönjük megértésüket… ››

Helyszín: Evangélikus Országos Gyűjtemény
                1085 Budapest Üllői út 24. Templom

Időpont:  2020. jan. 15. 17.00

Minden kedves látogatónknak áldott karácsonyt és békés új esztendőt kívánunk!

"Az Ige testté lett, közöttünk lakott, és láttuk az ő dicsőségét, mint az Atya egyszülöttjének dicsőségét, telve kegyelemmel és igazsággal."

(Jn 1 14)

„Ezért tehát mi is, akiket a bizonyságtevőknek ekkora fellege vesz körül…” (Zsid 12,1)

Kedves Testvérek!

A szóban hirdetett evangélium az evangélikus istentisztelet szíve,… ››

Szöveg: Ulakcsai Zoltán (EOGY-EOL), fotó: EOGY

Budapest – Egy héttel a szepesi időszaki kiállítás megnyitása után, 2019. október 17-én A cipszerek öröksége címmel szakmai konferenciát rendezett az Evangélikus Országos Gyűjtemény. A nagyszámú és szakértő – teológus, történész, könyvtörténész, irodalmár és szepesi származású – közönség öt előadást hallgatott és vitatott meg a múzeum rendezvénytermében. Az előadók a régi cipszer kultúra mozaikjait mutatták be előadásaikban, kapcsolódási pontokat keresve a régmúlt és a jelen története között.

Budapest – 2019. október 10-én új időszaki kiállítás nyílt az evangélikus múzeumban. A kiállításon cipszer – szepességi szász – családok múltja elevenedik meg olyan tárgyakon keresztül, amelyeket az örökösök bocsátottak a múzeum rendelkezésére. Ezek a tárgyak – jóllehet azonos kultúrkörből származnak – még sosem voltak együtt, egy helyen. Az elbűvölő, megható, megrázó és nem csak személyes kötődésük okán értékes emlékek mellett – számítógépes alkalmazás segítségével – betekintést nyerhet a látogató a Szepesség, illetve a legfontosabb szepességi városok és híres személyek történetébe is.… ››

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: H. Hubert Gabriella

Az evangélikus egyház pótolhatatlan értékeit őrzik a gyűjteményei. Vajon mit tudunk utódainkra hagyományozni? Meglévő és veszendő értékeinket meg tudjuk-e menteni? E kérdésekre válaszként az Evangélikus Országos Gyűjtemény (Levéltár, Könyvtár, Múzeum) 2017–2019 közötti gyarapodásának néhány példájával szeretnénk arra buzdítani egyházunk híveit, hogy egyháztörténeti értékeiket, egyházi fotóikat… ››
Szöveg: Hubert Gabriella, fotó: Balogh Kriszta, Czenthe Miklós

Tóalmás – Prónay Sándor egyetemes felügyelő hajdani tóalmási könyvtárát ma a Podmaniczky-Degenfeld Könyvtár részeként őrzi az evangélikus egyház. Az Evangélikus Országos Gyűjtemény munkatársai (Balogh Kriszta, Czenthe Miklós, Hubert Gabriella) Tóalmáson jártak, hogy megnézzék, hol volt eredetileg a tóalmási könyvtár. A romosnál riasztóbb állapot tárult eléjük.

Digitalizált evangélikus kincsek

Ma már bárki kényelmesen, akár az otthoni számítógépéről olvashat számos evangélikus könyvet, folyóiratot, böngészhet fotók között. Az Evangélikus Országos Gyűjtemény régebbi és újabb digitalizálási munkáiról kérdeztük az intézmény igazgatóját, egyben a Magyar Evangélikus Digitális Tár szerkesztőjét, dr. Hubert Gabriellát.

"Evangélikusok Budapesten"

Minden érdeklődőt szeretettel várunk 2019. május 8-ai konferenciánkra.

„Szolgáltass nekem igazságot, Istenem!” (Zsolt 43,1) Regősné Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész böjt ötödik vasárnapján egy 1564-ben nyomtatott Bibliát mutat be, abból is Jónás példáját helyezi a középpontba, a vasárnap tematikájához illeszkedve.

Videó: Győri András Timótheus

A Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Gyűjtemény nyilvános előadásai az Evangélikus Országos Múzeumban

Az előadások csütörtökönként 18 órakor kezdődnek, a helyszín az Evangélikus Országos Múzeum (Budapest V., Deák… ››

Idén immár 10. alkalommal adták át a Kubinyi András Középkortudományi Alapítvány díjait. A nagydíjat idén kivételesen két kutatónak ítélték oda, Kuffart Hajnalkának a Modenában őrzött esztergomi számadáskönyvek és az esztergomi érsekség udvartartása című pályamunkájáért és Mordovin Maximnak a Textilvégek védjegyei - A textilkereskedelem régészeti emlékei a Magyar Királyság területén című könyvéért.

A Kubinyi András Ifjúsági Díjat idén munkatársunk, Csermelyi József nyerte A nyugat-magyarországi Habsburg-uradalmak kialakulása és jogállása című tanulmányáért.

››