Egy 18. századi kéziratos kötetünk "megújulása"

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásának (NKA 204111/04036 sz. szerződés) köszönhetően restauráltathattuk kéziratgyűjteményünk egy igen értékes darabját, az AGE III.e.1.a jelzetű kötetet, amely a Jura exercitii nonnullarum ecclesiarum articularium (Némely artikuláris gyülekezetek vallásgyakorlása) címet viseli. A kézirat 1728‒1778 között kelt dokumentumokat tartalmaz eredetiben és másolatban, egyes evangélikus gyülekezetek 18. századi, erősen korlátozott vallásgyakorlatával kapcsolatos konkrét eseteket. Nemcsak egyház- de társadalom és köztörténetileg is érdekes időszak volt ez, az oszmánok elleni visszafoglaló háborúkat követő újjáépítés kora, amely méltán számot tarthat e szakterületek kutatóinak érdeklődésére, úgy Magyarországon, mint Szlovákiában.