Koszorúzás Nógrád megyében
Az Evangélikus Országos Gyűjtemény (EOGY) igazgatója, Lackner Pál és az evangélikus múzeum, könyvtár és levéltár egy-egy munkatársa 2022. október 20-án Nógrád megyében tett körutat a helyi neves evangélikus intézményi elődökre emlékezve.
Útja során a négyfős evangélikus küldöttség megkoszorúzta Ócsai Balogh Péter, valamint báró Podmaniczky Géza és felesége, Degenfeld-Schomburg Berta grófnő síremlékét, majd Pulszky Ferenc szécsényi emléktáblája alatt is koszorút helyeztek el. A szécsényi temetőben meglátogatták továbbá Simonides János evangélikus lelkész sírját is, ahol korán elhunyt gyermekeivel együtt nyugszik.
Pulszky Ferenc (1814–1897) Eperjesen, jómódú köznemesi családban született. Magyar politikus, régész és műgyűjtő, emellett művészettörténész, az MTA tagja, szabadkőműves (a torinói Dante Alighieri Páholy, majd a Szent István Páholy örökös tiszteletbeli főmestere), a dualizmus kultúrpápája és a Nemzeti Múzeum igazgatója volt negyedszázadon át. Nagyon komoly régészeti és történettudományi műveket írt a Kárpát-medencei Magyarország őskorától a kelta sírmellékleteken át a honfoglalás koráig, áttekintő képet nyújtva a magyar archeológia korabeli állapotáról is.
Pulszky Eperjesen és Miskolcon végezte iskoláit, majd jogi diplomát szerzett a pesti egyetemen, és joggyakornok lett a pozsonyi országgyűlésen. Beutazta a forrongó Európát, majd államtitkári kinevezésben részesült, amelyet herceg Esterházy Pál, a király személye körüli miniszter és a Habsburg uralkodó mellett teljesített, míg Kossuth 1949-ben Angliába küldte, hogy próbáljon támogatókat szerezni Londonban a szabadságharc ügyének és később az emigrációnak. (Ma már tudjuk, hogy a viktoriánus kori Anglia vezető politikai és gazdasági köreinek nem állt érdekében önálló magyar állam létrejötte.) Kossuth Lajos törökországi távozása után elkísérte őt európai és amerikai körútjaira. 1866-ban régi barátja, Eötvös József közbenjárására amnesztiában részesült. Magyarországra visszatérve korábban (1846) Forgách Páltól megvásárolt szécsényi birtokán Simonides János orosházi káplán, tanító, evangélikus lelkész segítségével hozzálátott az evangélikus egyházi élet megszervezéséhez: anyagi támogatása mellett fiával és Simonidesszel személyesen járta be a város környéki településeket, és összeírta az evangélikus vallású híveket. Áldásos szervezőmunkája eredményeként a szécsényi gyülekezet anyaegyházzá lép elő. A gótikus ferences kolostor szomszédságában újonnan, eklektikus stílusban megépült templomot 1899. július 2-án szentelte fel Baltik Frigyes evangélikus püspök. A templom mellé parókia is épült, amelynek első lelkésze Simonides János lett, akinek fekete márványobeliszkje ma is látható a szécsényi temetőben. Pulszky Ferenc tehát ismert kulturális és politikai munkássága mellett az önálló szécsényi evangélikus gyülekezet megszervezője volt. 1897. szeptember 9-én hunyt el Budapesten.
Lackner Pál és Balogh Kriszta könyvtárvezető a koszorúzást követően ellátogatott Salgótarjánba, ahol megtekintették a Dornyay Béla Múzeum evangélikus gyűjteményét, és átadták az EOGY ajándékkönyveit Shah Gabriella vallástörténésznek, a múzeum igazgatójának. A közeli Krakkópusztán – a Podmaniczkyak földjén –, a hegytetőn fekvő régi temetőben, gyönyörű őszi időben, dámszarvasok bőgésétől kísérve Balogh Kriszta könyvtárvezető elhelyezte a megemlékezés koszorúját Podmaniczky Géza bárónak és feleségének, Degenfeld-Schomburg Berta grófnőnek az évszázados fák alatti csöndben álló sírján. Itt található még aszódi báró Podmaniczky Andor (1799–1861) és felesége, Losonczy Gyürky Terézia (1813–1869) síremléke is.
Aszódi báró Podmaniczky Géza (1839–1923) valóságos belső titkos tanácsos, politikus, a Pest megyei ágostai hitvallású evangélikus esperesség felügyelője, emellett a Szabadelvű Párt tagja és csillagász is volt. Társadalmi és politikai munkássága mellett 1885-ben birtokán, Kiskartalon mai visszatekintéssel is modern, jól felszerelt csillagvizsgálót építtetett, ahol felesége, a szintén csillagászérdeklődésű Degenfeld-Schomburg Berta Klára Matilda grófnő 1885. augusztus 22-én a világon elsőként figyelte meg az Androméda-köd szupernóváját.
Az első világháborút követő zavaros időszak rányomta bélyegét tudományos életükre is: 1919-ben az Aszódon állomásozó vöröskatonák, majd a megszálló román királyi hadsereg csapatai kirabolták és megrongálták a csillagvizsgálót. A megmaradt felszerelést a házaspár 1922-ben a Svábhegyi Csillagdának adományozta jelentős könyvtáruk csillagászati könyveivel és feljegyzéseikkel egyetemben. A Podmaniczky–Degenfeld-könyvtár jelentős része 1929-ben az evangélikus egyház tulajdonába került, jelenleg a budapesti, Üllői úti Evangélikus Országos Könyvtárban őrzik és működtetik. Aszódi báró Podmaniczky Géza, az MTA tiszteletbeli tagja 1923-ban hunyt el Kartalon, felesége öt év múlva, 1928-ban követte férjét a csillagok közé.
Az EOGY küldöttsége a nap folyamán meglátogatta még a Fejérkő vára alatt fekvő evangélikus településen, Sámsonházán az evangélikus templomot. A parókia közösségi termében Sztyéhlik Csaba evangélikus lelkész segítségével többek között megtekintették Kossuthnak azt a levelét is, amelyben az evangélikus gyülekezet felkérésére válaszolt az emigrációban élő kormányzó.
Sámsonháza Árpád-kori település. Első evangélikus temploma az 1808. május 30-án tomboló tűzvészben hamvadt el a településsel együtt: leégett a templom, a parókia és az iskola, még a harangok is elpusztultak, ezekkel együtt pedig a korai kézzel írott anyakönyvek és jegyzőkönyvek is, így csak az esperességi levéltárban őrzött feljegyzések alapján tudható, hogy Sámsonházán 1678-ban már rendezett evangélikus egyházi élet folyt, így az itteni egyházközség a legrégebbi Nógrád megyei evangélikus gyülekezetek közé tartozik. A faluszéli dombokra felfutó régi temetőben a málló homokkő, a félig földbe süllyedt és eldőlt, betemetődött mohos sírkövek mellett megtalálhatók a korábbi evangélikus lelkészek, esperesek és püspökök sírjai is. Mára rommá lett a régi püspöki lak.
A kisbágyoni temetőben az Evangélikus Országos Levéltár (EOL) képviselője helyezett el koszorút Ócsai Balogh Péter sírján, akinek személyében egyházi és politikai munkássága mellett az evangélikus egyetemes levéltár létrehozásának szorgalmazóját tisztelhetjük.
Balogh Péter mint dél-nógrádi nemesifjú a kor szokása szerint a késmárki és pozsonyi neves, evangélikus líceumokban tanult. Huszonhárom éves korában Nógrád vármegye szolgabírója, később alispánja lett. 1785-ben a királyi táblai ülnökévé, ezután két évre udvari tanácsossá, majd a Hétszemélyes Tábla bírájává, végül a magyar udvari kancelláriánál előadóvá nevezték ki. Politikai és társadalmi indíttatása szemben állt II. József abszolutisztikus törekvéseivel, emiatt megfogalmazta a filum successionis interruptum elméletét, amely szerint a korabeli uralkodó törvénytelen uralmával megszakadt a Habsburg-ház trónörökösödési joga. A Habsburgoktól való elszakadás reményében a porosz udvarral kapcsolatot kereső nemesi csoport egyik meghatározó személyisége, 1788-tól 1818-ban bekövetkezett haláláig pedig az evangélikus egyetemes egyház egyházi és iskolai felügyelője (mai értelemben véve országos felügyelő) lett. Ócsai Balogh Péter javaslatára 1812-ben az egyetemes közgyűlés elhatározta az evangélikus egyetemes egyházi levéltár megalapítását. 1789-ben az evangélikus egyházak főinspektorává nevezték ki. Az 1790–1791-es országgyűlésen Nógrád vármegye követeként elsősorban a protestáns, Habsburg-ellenes köznemesség egyik szószólójaként lépett fel. A protestánsok vallásszabadsága ügyében tartott beszédei meghatározók voltak a katolikus Habsburg-ház elnyomó valláspolitikájával szemben. 1791-ben mint Torontál vármegyei, majd pedig 1802-ben mint Zólyom vármegyei főispán anyagilag is segítette a vanyarci és a galgagutai evangélikus templomok építését és a gyülekezetek hitéletének megerősödését. 1818-ban halt meg Kisbágyonban, temetésén a korszak evangélikus gondolkodói a magyar mellett tót nyelven is megemlékeztek munkásságáról. Latin nyelvű kéziratai ma is fellelhetők az EOL védett anyagai közt.